Ads Elite

 Ta książka autorstwa Tracy Chevalier, jest inspirowana sławnym obrazem Dziewczyna z perłą Johannesa Vermeera z XVII w. Obraz przedstawia młodą dziewczynę z perłowym kolczykiem i to właśnie ona jest główną bohaterką książki Chevalier.

 Griet – bo tak ma na imię sportretowana dziewczyna, zostaje służącą w domu mistrza Johannesa Vermeera. To jej oczami spoglądamy na stosunki panujące w domu mistrza, to ona opowiada nam o jego pracowni, oraz o tym jak powstał jej portret. Griet jest pracowita i dokładna, jest również inteligentną dziewczyną o silnej osobowości. Ciężko pracuje całymi dniami, jednak najbardziej ze wszystkich obowiązków lubi sprzątanie pracowni swojego pana. Obrazy, oraz ich proces powstawania fascynują tą młodą, prostą, niewykształconą kobietę. Vermeer zauważa jej fascynację, oraz pewien talent który pozwala jej na harmonijne dobieranie kolorów, oraz budowanie kompozycji obrazów. Ojciec Griet zanim uległ wypadkowi, zajmował się malowaniem kafelków, z których słynęło Delf. Być może bohaterka odziedziczyła swój talent właśnie po ojcu? Mistrz Vermeer powoli wprowadza Griet w tajniki malarskiego rzemiosła. Dziewczyna w tajemnicy przed jego zazdrosną żoną, zaczyna pomagać mu w przygotowywaniu farb. Między mistrzem a młodą „asystentką” zaczyna się rodzić niezwykła więź. A kiedy Griet zaczyna pozować do obrazu, ta więź staje się tak szczególna, jak tylko może być szczególna więź łącząca artystę, oraz jego modelkę. Artysta zaczyna dostrzegać w swoim modelu całe piękno świata, które tak bardzo chce uchwycić na swoich obrazach. Jeśli ktoś jest ciekawy dalszych losów Griet, zachęcam go do sięgnięcia po książkę. Jest to lektura napisana lekkim, przystępnym językiem.

To dzięki „Dziewczynie z perłą” amerykańska autorka Tracy Chevalier zyskała sobie międzynarodową sławę. Historia opowiedziana w książce jest fikcyjna, jednak autorka zgrabnie wplata w nią prawdziwe fakty z życia malarza, lub też nagina je w taki sposób by uatrakcyjnić opowieść. 

Sama autorka na swojej stronie internetowej pisze, w jaki sposób plakat z obrazem Vermeera wiszący w jej sypialni, zainspirował ją do napisania tej książki. Chevalier miała szukać natchnienia do nowej historii, kiedy reprodukcja obrazu przykuła jej uwagę. Autorka miała w tej chwili pomyśleć: „Ciekawe co takiego zrobił jej Vermeer, żeby wyglądała w ten sposób. No, to jest historia warta opisania”. Emocje jakie widać na twarzy sportretowanej dziewczyny, pobudziły wyobraźnię autorki do stworzenia całej historii. Cała fabuła została wymyślona w przeciągu 3 dni.

Autorka jest zafascynowana pracami Vermeera i chciałaby napisać książkę o każdej z nich.

Na podstawie „Dziewczyny z perłą” nakręcono znakomity film z Colinem Firthem, oraz Scarlet Johannson w rolach głównych.

 

 

Źródła informacji:

 http://www.tchevalier.com/gwape/inspiration/index.html

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem