Ads Elite

 Dziewczyna z perłą (2003 r.)

 

Reżyseria: Peter Webber,

Scenariusz: Olivia Hetreed, Tracy Chevalier

 

W rolach głównych:

Scarlett Johansson – Griet,

Colin Firth – Johannes Vermeer.

 

Film otrzymał łącznie 26 nominacji i 6 nagród, w tym: „Orzeł” - dla najlepszego filmu europejskiego, ENF – najlepszy operator roku, LAFCA – najlepsze zdjęcia, Camerimage – Brązowa Żaba – najlepszy operator, BIFA – specjalna nagroda dla debiutującego reżysera, MFF – najlepsze zdjęcia, oraz CICAE dla reżysera.

Film ten jest adaptacją książki Tracy Chevalier, pod tym samym tytułem: „Dziewczyna z perłą”. Fabuła filmu, tak jak w książce opowiada losy młodej dziewczyny, pracującej w domu Vermeera jako służąca. Wspaniała aktorska gra Colina Firtha i Scarlett Johansson doskonale oddaje emocjonalną i intelektualną więź, jaka rodzi się pomiędzy głównymi bohaterami filmu. Piękne zdjęcia, zbliżone klimatem do obrazów Vermeera, w magiczny sposób przenoszą nas do XVII – wiecznego Delf, oraz do pracowni mistrza. Muzyka Alexandra Desplata podkreśla niezwykłą, trochę tajemniczą atmosferę pracowni malarskiej i pewnej magii jaka towarzyszy powstawaniu obrazów. Twórcom filmu zależało na wiernym przedstawieniu realiów jakie panowały w tamtym czasie. M.in. w tym właśnie celu w olbrzymim studio odtworzono w całości dom Vermeera. W poszczególnych scenach widać jak wyglądało życie prostej służącej, trud jej pracy, oraz skromne warunki w jakich musiała egzystować. Kontrast do tego obrazu stanowią wspaniałe kreacje, fryzury i klejnoty pani domu – Cathariny. 

Film doskonale również przedstawia emocje i stosunki jakie panowały pomiędzy rodziną malarza, a służbą. Twórcy próbują opowiedzieć, w jaki sposób te emocje wpływały na powstające obrazy, oraz pokazać sam proces powstawania dzieła. Co inspirowało mistrza i jak postrzegał on swoje otoczenie. To właśnie ten niezwykły świat genialnego artysty przyciąga i fascynuje widza, oraz oczarowuje go swoją niezwykłą atmosferą.

Zanim jeszcze książka Chevalier stała się bestsellerem, trafiła ona w ręce angielskich producentów: Anand Tuckera, oraz Andego Patersona. Obydwaj byli zachwyceni historią głównej bohaterki, jej determinacją, oraz dążeniem do wolności. To spowodowało, że historia Griet miała zostać przeniesiona na ekran. Tracy Chevalier zależało na tym by adaptacja wiernie oddała relacje między bohaterami książki, twórcy filmu spełnili ten wymóg, pomiędzy Griet a Vermereem nie doszło do kontaktu fizycznego, jednak ich relacja jest bardzo emocjonalna. Ponad to twórcy filmu dokładnie przygotowali się pod względem znajomości XVII – wiecznego malarstwa. Colin Firth przygotowując się do roli uczył się XVII – wiecznej produkcji farb malarskich, oraz zapoznał z technikami malarskimi tego czasu. Webber wiedział że ten film nie będzie biograficzny, a głównym tematem było życie Griet i jej relacje z innymi bohaterami. Pomimo że dialogi kipią od emocji, to cisza odgrywa ważną rolę w budowaniu atmosfery filmu i zbliżeniu się do warunków w jakich malował Vermeer.

Autorem wielokrotnie nagrodzonych zdjęć do tego filmu był Eduardo Serra – miłośnik XVII – wiecznego malarstwa holenderskiego. Jego pasja jest widoczna w niemal każdym ujęciu, kolory i światło naśladują dzieła Vermeera. Ekipie przygotowującej się do kręcenia filmu również udzielił się ten entuzjazm. Obrazy Vermeera zrobiły m.in. olbrzymie wrażenie na odtwórcy głównej roli – Colinie Firth. Hipnotyzujące piękno obrazów mistrza w części zostało przeniesione na stronę wizualną tego filmu, co jest dużym atutem tej adaptacji. Poza tym pełna emocji historia młodziutkiej Griet powoduje, że film ogląda się nie tylko z przyjemnością, ale i z zaciekawieniem.

 

Źródła informacji:

http://en.wikipedia.org/wiki/Girl_with_a_Pearl_Earring_(film) https://www.youtube.com/watch?v=MOVf26O19eE

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem