Ads Elite

 

Historia muzeum sięga 1902 roku, wtedy to znana polska poetka Maria Konopnicka obchodziła jubileusz swojej pracy pisarskiej. W okresie poprzedzającym ten rok, poetka podróżowała po Europie. W listach do swojej przyjaciółki Elizy Orzeszkowej, zwierzyła się ze swojego marzenia o posiadaniu własnego miejsca na ziemi. Z okazji jubileuszu to marzenie postanowiono zrealizować. Pisarkę spotkało najwyższe wyróżnienie, jakim był dar narodowy w postaci małej posiadłości. W historii Polski uhonorowano w ten sposób jedynie dwóch autorów: Henryka Sienkiewicza i właśnie Marię Konopnicą.
Cztery komitety jubileuszowe: krakowski, lwowski, poznański i warszawski zajęły się zbieraniem datków na ten cel oraz wyborem odpowiedniego miejsca. Ponieważ autorka „Roty” poważnie naraziła się władzom zaborów, jej posiadłość musiała się znajdować na terenie Galicji, gdzie panowały łagodniejsze restrykcje. Siedzibą, którą wybrano został dworek wybudowany w XVIII w., wraz z przylegającym parkiem. Dworek ten znajdował się w Żarnowcu. Maria Konopnicka przyjechała tam 8 września 1903 r., towarzyszyła jej zaprzyjaźniona malarka Maria Dulębianka (1858-1919).
Poetka w dworku spędzała ciepłe, wiosenno - letnie miesiące, natomiast ze względu na stan swojego zdrowia jesień i zimę musiała spędzać na południu Europy.
Maria Konopnicka w Żarnowcu tworzyła oraz prowadziła działalność oświatowo – społeczną. Po jej śmierci posiadłość trafiła w ręce córek Zofii Mickiewiczowej i Laury Pytlińskiej.


W czasie wojny dworek został opuszczony. W 1943 r. mieścił się w nim szpital wojskowy. W 1945 r. powróciła do niego Zofia Mickiewiczowa. W 1956 r. jej ostatnią wolą posiadłość stała się własnością narodu polskiego. W 1957 r. decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki powstało Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. 15 września 1960 r. nastąpiło otwarcie ekspozycji. W 1991 r. oddano do użytku budynek „Lamusa” wybudowany na fundamentach starego spichlerza.

W zbiorach muzeum znajdują się autentyczne obiekty z zakresu literatury polskiej, czasopiśmiennictwa i kultury literackiej XIX i XX w. oraz historii sztuki, historii i rzemiosła artystycznego z epoki Pozytywizmu, Romantyzmu i Młodej Polski. Jednymi z cenniejszych eksponatów są rękopisy Marii Konopnickiej („Z przeszłości” 1879 i „Z włamaniem” 1892) oraz listy poetki i innych pisarzy polskich np. Elizy Orzeszkowej. Na szczególną uwagę zasługują adresy hołdownicze oraz dary ofiarowane Konopnickiej z okazji Jubileuszu.


Ponad to w zbiorach muzeum znajdują się również dokumenty, pamiątki, pierwodruki, największy w Polsce zbiór obrazów Marii Dulębianki. Warto również zwrócić uwagę na największą w Polsce kolekcję stylowych kałamarzy, oryginalne komplety ilustracji do utworów Marii Konopnickiej m.in. Jana Marcina Sznaucera, Bogdana Zieleńca, Józefa Czerwińskiego, Zofii Fijałowskiej i Stanisława Kaczora Batowskiego.

Dworek otacza 3,6 ha parku,który powstał na początku XIX w., można znaleźć w nim wartościowe okazy starodrzewu. W parku jest również wytyczona ścieżka edukacyjno – przyrodnicza.

Więcej informacji na temat muzeum: http://www.muzeumzarnowiec.pl/  https://www.facebook.com/MuzeumKonopnickiejZarnowiec/ 

Źródło: informator „Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Dar Narodowy 1903”.

Muzeum istnieje od 1999 r., a od 2002 r. jego siedzibą jest odnowiony XVIII – wieczny Zamek Lubomirskich. 

fot. Dariusz Kwiatkowski

fot. Jan Złotek

Zbiory Muzeum podzielono na 4 działy: dział sztuki, historii, etnografii i archeologii. Zwiedzający oprócz wystaw czasowych i objazdowych mają też możliwość oglądania stałych ekspozycji:

1. Galeria przez dotyk – jest to plenerowa ekspozycja 24 rzeźb wykonanych przez artystów z Polski i Ukrainy. Wystawa jest skierowana do osób niedowidzących i słabowidzących. Dla zwiedzających wystawę przygotowano specjalne, aluminiowe tablice z opisem obiektu w brajlu oraz nagrania opisu w formacie mp3. Wydano również katalog ze specjalnym rozdziałem napisanym alfabetem Braille'a. WIĘCEJ

2. Galeria Jednego Obrazu – jest to absolutnie wyjątkowa ekspozycja znajdująca się na Oddziale Otolaryngologi Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Co kwartał, Muzeum prezentuje w tym miejscu jeden, wybrany ze swoich zbiorów obraz. WIĘCEJ

3. Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem. - na poddaszu Zamku zwiedzający mogą podziwiać stałą ekspozycję poświęconą historii Rozwadowa (stara dzielnica Stalowej Woli), jego mieszkańców, historii związanej z nim okolicy, pradziejom i kulturze ludowej regionu nadsańskiego. Wyjątkowo ciekawą ekspozycję podzielono na moduły – przystanki, jej kolejne elementy przeprowadzają widza przez historię od momentu założenia miasteczka w 1960 r., aż do wybuchu II wojny światowej. 

„Zwiedzanie zaczniemy od książęcej rodziny Lubomirskich, która przez ponad 200 lat władała charzewicko-rozwadowskimi dobrami. Kolejne przystanki prowadzą nas przez dialog kultur w Rozwadowie, charakterystykę mieszczaństwa rozwadowskiego, życie kulturalne, religijne i patriotyczne. Zobaczymy jak powstanie pod koniec XIX w. węzła kolejowego, znacząco rozwinęło miasto gospodarczo i kulturowo.”

Oprócz oglądania różnorodnych eksponatów, zwiedzający mogą również zapoznać się z multimedialną prezentacją. WIĘCEJ

Działalność muzeum to nie tylko wystawy, ale również bogata oferta edukacyjna, interesujące pozycje wydawnicze i projekty wspierające regionalny rozwój kultury i edukacji. Wydarzenia organizowane przez muzeum cieszą się dużym zainteresowaniem i pozwalają uczestnikom zdobywać ciekawe doświadczenia oraz rozwijać wiedzę i umiejętności.

Dodatkowe usługi: link

Muzeum posiada też rekomendację MPR - Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. 

Nagrody jakie otrzymało muzeum: link

Więcej informacji na temat muzeum, oraz kontakt: http://muzeum.stalowawola.pl/index.php 

 

Jedną z nieocenionych zalet internetu jest to, że bez wychodzenia z domu możemy odwiedzić miejsca, które często są poza naszym zasięgiem, oraz obejrzeć przedmioty, które na co dzień znajdują się jedynie w muzealnych gablotach. Poniżej podręczna lista linków, dzięki której możemy zwiedzić wirtualne muzea, lub poszukać inspiracji i informacji.

Czytaj więcej: Wirtualne muzea

Podkategorie

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem