Ads Elite

W 1547 roku król Francji Henryk II otrzymał osobliwy prezent, człekokształtne stworzenie, całe porośnięte gęstymi włosami, nie większe od 10 – letniego chłopca. Stworzenie przypominało legendarnego wilkołaka, jednak w jego zachowaniu nie było nic zwierzęcego... Ówcześni naukowcy pisząc o tej dziwnej kreaturze używali określenia „barbet” – oznaczającego rasę włochatego psa, a w innych źródłach można również natrafić na określenie: „człowiek – kot”. Czym był w rzeczywistości osobliwy stwór? 

 

Nazywał się Petrus Gonsalvus, urodził się w 1537 r. na Teneryfie i był chłopcem dotkniętym rzadką chorobą hipertrichozą. Choroba ta bywa również nazywana zespołem wilkołaka. Ciało człowieka dotkniętego tą chorobą w całości jest pokryte włosami. Obecnie na świecie odnotowano jedynie ok. 50 przypadków tej choroby. W XVI w. uważano jednak, że istota obrośnięta od stóp do głów gęstymi włosami, z pewnością nie może być człowiekiem. 

Jaka była reakcja króla, który staną oko, w oko z dziwnym stworem? Nie do końca wiadomo jak zachowywał się Petrus, jednak postanowiono, że stworzenie otrzyma wychowanie i wykształcenie godne dobrze urodzonego młodzieńca. Ten eksperyment miał na celu udowodnienie, że odpowiednie wychowanie jest w stanie okiełznać dziką naturę stworzeń, Petrus miał stać się żywym symbolem królewskiego tryumfu nad dziką naturą. Chłopiec okazał się być dobrym, bystrym uczniem. Jako dorosły człowiek władał biegle 3 językami: francuskim, włoskim oraz znał doskonale łacinę. Pomimo że do końca nie uznawano go za człowieka, a jedynie za osobliwe stworzenie, doskonałymi manierami i błyskotliwą konwersacją, zyskał aprobatę dworzan.

Po śmierci króla, jego małżonka - Katarzyna Medycejska, pod wpływem otaczających ją naukowców, podjęła decyzję która na zawsze odmieniła los Petrusa. Dziwny stwór powinien mieć młode... Katarzyna wybrała ze swojego otoczenia młodą kobietę, która otrzymała rozkaz poślubienia, wskazanego przez nią narzeczonego. Wybraną kobietą była córka jednej ze służących, imienniczka królowej. Dziewczyna do końca nie wiedziała kogo ma poślubić. Swojego narzeczonego zobaczyła dopiero przed ołtarzem. Można się jedynie domyśleć jaka była jej reakcja... Osobliwy wygląd Petrusa musiał budzić przerażenie, jednak należy pamiętać, że był on człowiekiem wykształconym, dobrze wychowanym dżentelmenem. Poniższy portret, na którym Katarzyna trzyma dłoń na ramieniu męża, może świadczyć o tym, że ostatecznie kobieta w pełni go zaakceptowała. 

 

Para doczekała się potomstwa, czworo z siedmiorga dzieci odziedziczyło chorobę po swoim ojcu. Niestety dzieci te potraktowano, podobnie jak ich ojca i oddano w prezencie wpływowym osobistościom, tak jak oddaje się młode zwierzęta domowe. Portret Petrusa i jego rodziny znalazł się w gabinecie osobliwości króla Ferdynada II.  Sam Petrus wraz z żoną, został odesłany na dwór Małgorzaty Parmeńskiej, a po utracie dzieci para osiedliła się we Włoszech, gdzie pomimo iż nadal traktowano ich jako osobliwość, wiedli spokojne życie, na uboczu. Petrus zmarł prawdopodobnie w 1618 r., a jego małżonka Katarzyna w 1623 r. Niektórzy uważają, że ich historia mogła zainspirować powstanie baśni „Piękna i bestia”. W 2013 roku powstał film ukazujący dzieje tego niezwykłego człowieka.

 

Źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/Petrus_Gonsalvus  https://books.google.pl/books?id=dMOCFGAUVwIC&pg=PA171&lpg=PA171&dq=Petrus+Gonsalvus+henry+II&source=bl&ots=kG_96pmlun&sig=S5wWiH2aRFaJ2AnSjUMvOTTReaE&hl=pl&sa=X&ved=0CD0Q6AEwBGoVChMIkfy3lonYxwIVJHxyCh1QbAA0#v=onepage&q=Petrus%20Gonsalvus%20henry%20II&f=false  https://books.google.pl/books?id=S8AwBwAAQBAJ&pg=PA154&lpg=PA154&dq=Petrus+Gonsalvus+henry+II&source=bl&ots=fzdL1rIBsl&sig=mn91ksj5nXJqySHqJ5jPZtaj9FI&hl=pl&sa=X&ved=0CEcQ6AEwBmoVChMIkfy3lonYxwIVJHxyCh1QbAA0#v=onepage&q=Petrus%20Gonsalvus%20henry%20II&f=false  https://www.youtube.com/watch?v=zeST910KWZQ 

https://www.youtube.com/watch?v=veMnTQW1LwI  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PetrusGonsalvus.jpg  http://neuwritesd.org/2013/11/01/a-furry-little-problem/  http://www.comedylion.com/the-real-story-behind-the-beauty-and-the-beast-0412  http://www.thehumanmarvels.com/petrus-gonzales-wolf-boy-of-the-canary-islands/  http://talesoffaerie.blogspot.com/2015/06/petrus-and-catherine-gonsalvus.html  

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem