Ads Elite

Główną bohaterką tej powieści jest szesnastoletnia Molly Gibson – córka miejscowego lekarza. Poznając jej losy przenosimy się na prowincję XIX - wiecznej Anglii, do maleńkiej miejscowości Hollingford. 

W Hollingford czas płynie wolniej, a błogi spokój przerywają jedynie drobne incydenty i wydarzenia typowe dla życia mieszkańców prowincji. 

„Gdy czytamy (…), wydostajemy się poza nikczemny, podły świat, pełen egoizmu, oraz grzesznych pasji i zagłębiamy się w krainę gdzie istnieją słabości, błędy, cierpienia gorzkie i długotrwałe, a mimo to ludzie mogą tam wieść spokojne i godziwe życie, a co więcej, czujemy że ten świat jest co najmniej tak samo prawdziwy jak tamte inne.”

Czytaj więcej: "Żony i córki" E. Gaskell

Akcja tej powieści toczy się w XIX- wiecznej Anglii. Sielankowy, poetycko opisany pejzaż; pełen malowniczych wzgórz, zielonych zagajników i pastwisk ze stadami owiec, staje się tłem dramatycznej historii.
Główną bohaterką tej opowieści jest Betsaba Everdene – młoda, piękna i co jest dość niezwykłe jak na tamte czasy, niezależna kobieta. Uroda oraz wdzięk Betsaby wzbudza ogólny podziw i na horyzoncie bardzo szybko pojawia się pierwszy konkurent. Pasterz Oak, bo tak nazywa się jej pierwszy admirator, to prosty, rozsądny, uczciwy, pracowity, młody mężczyzna. I chociaż, Bestsabie niewątpliwie pochlebiają jego oświadczyny, to jednak nie decyduje się na małżeństwo. Kobieta nic nie czuje do tego skromnego człowieka, który na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Poza tym, Betsabie wcale nie spieszy się do małżeństwa. W tym samym momencie los się do niej uśmiecha i młoda kobieta otrzymuje po swoim wuju spadek, w postaci dobrze prosperującej farmy. Oczywiście szybko osiedla się w nowym miejscu i podejmuje śmiałą decyzję, by samodzielnie zarządzać swoim majątkiem. Niezwykła jak na tamte czasy decyzja, jest szeroko komentowana w okolicy. Betsaba zwraca na siebie powszechną uwagę, zwłaszcza ze strony panów, jeden tylko zatwardziały, stary kawaler, farmer Boldwood, uparcie ignoruje nową sąsiadkę. Jego zachowanie rani kobiecą próżność Betsaby. Panna Everdreen postanawia spłatać mu psikusa, który nieoczekiwanie będzie miał bardzo poważne skutki.
Tymczasem, przewrotny los ponownie stawia na jej drodze pasterza Oaka, który tym razem zostaje pełnym oddania pracownikiem na jej farmie. Jednak, Betsaba nadal nie zwraca uwagi na tego wytrwałego wielbiciela, bo oto na horyzoncie pojawia się bardzo pewny siebie, przystojny i  czarujący sierżant Troy...
Czy wybór Betsaby będzie dobry? Czy błędy, które popełni da się naprawić? Żeby poznać odpowiedzi na te pytania, trzeba sięgnąć po tą niezwykłą powieść, która kończy się w bardzo nieoczekiwany sposób.

Czytaj więcej: Thomas Hardy "Z dala od zgiełku"

Główną bohaterką książki jest panna Isabel Archer, jest ona rodowitą Amerykanką, która po śmierci swojego ojca, za sprawą ciotki przyjeżdża na kontynent europejski. Pierwszym krajem który odwiedza jest Anglia, gdzie mieszka mąż jej ciotki pan Touchett, oraz ich syn Ralph. Isabel jest młodą, żądną wrażeń kobietą, która pragnie poznawać świat i rozwijać się. Jej uroda, świeżość, oraz bystry umysł od pierwszej chwili oczarowują mieszkańców Gardencourt – siedziby należącej do państwa Touchett. Niemal natychmiast zdobywa sobie przyjaciół, wielbicieli, a nawet padają pierwsze propozycje małżeństwa. Jednak nieco naiwna dziewczyna chce najpierw poznać życie, zwiedzić chociaż część świata i nabrać doświadczenia. Nieoczekiwanie pomoże jej w tym kuzyn Ralph, który jest ciężko chory i swoje ostatnie chwile chce poświęcić śledzeniu losów swojej nowo – poznanej krewnej. Za sprawą Ralpha, po śmierci jego ojca w ręce Isabel trafia fortuna. To wydarzenie kompletnie odmieni jej życie i będzie przyczyną tragedii.
W Gardencourt Isabel pozna osoby które będą miały wpływ na jej losy. Jedną z nich to oczywiście Ralph, dzięki któremu otrzyma nieoczekiwany spadek, a druga to madame Merle. Madame jest światową damą, o doskonałych manierach, idealnym portretem damy, osobowością która będzie fascynować Isabel. Niestety Isabel nie wie w jaki sposób powstał ów „portret” i co skrywa ta idealna powierzchowność.
„ - (…) To jest dama bez skazy.
- Gdybym nie zdążyła już jej polubić, przeraziłby mnie ten portret.
- (…) Otóż daję ci wielką szansę obcowania z madame Merle, która należy do najświetniejszych dam Europy.
- Ale ja wolę ją samą od tego jej portretu – z uporem powtórzyła Isabel.”
Jeśli ktoś chce poznać losy Isabel, zapraszam do lektury.

Czytaj więcej: Portret damy - Henry James

Książka została wydana po raz pierwszy w 1811 roku. Jej akcja toczy się, jak w większości powieści Jane Austen, na angielskiej prowincji pod koniec XVIII w. Głównymi bohaterkami tej historii są dwie siostry: Elinor (tytułowa rozważna) i Marianne (romantyczna). Obie siostry Dashwood poznajemy w niezbyt szczęśliwym momencie ich życia. Tuż po śmierci ich ojca, cały majątek, zgodnie z ówczesnym prawem przechodzi w ręce ich przyrodniego brata, a one same są zmuszone zamieszkać w uroczym, lecz znacznie skromniejszym, wiejskim domku. Co prawda ich brat złożył umierającemu ojcu obietnicę pomocy siostrom, jednak potem uległ perswazjom swojej żony i niemal całkowicie zrezygnował z wspierania dochodu sióstr.

Czytaj więcej: Rozważna i romantyczna

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem