Ads Elite

Obecnie żyjemy w czasach, w których chętnie hołduje się tzw. „wolności słowa”. Każdy rozmówca wypowiadający się na forum publicznym, obojętnie czy to internet, czy spotkanie towarzyskie uważa, że może mówić co chce i jak chce. Nie zawsze jednak tak było. W dawnych czasach ważniejsza była kultura wypowiedzi, która gwarantowała brak konfliktów oraz dobre samopoczucie wszystkich rozmówców. Być może warto by było jeszcze raz wrócić to do tych czasów i zapoznać się z zasadami jakie obowiązywały dawniej w eleganckich, światowych salonach.

„Zastanowiwszy się dobrze, wypadnie przyznać, że tak samo dziś, jak w swoim zawiązku, cel grzeczności towarzyskiej polega na tem, ażeby ci, z którymi żyjemy, byli zadowoleni i z nas i z siebie samych. Oto dlaczego w każdym dzisiejszym elegancie znajdziemy rysy dawnych kawalerów, rycerzy, dworaków i wielkich panów, tak jak w paniach naszych odżywają „kasztelanki, „precyozy“ i wielkie damy przeszłości.”

„Kto umie być poważnym bez wyniosłości, hamującym się bez kłódki na ustach, przystępnym a nie banalnym, dość otwartym na to, ażeby się podobać, nigdy jednak zanadto szczerym, ażeby stać się pospolitym; kto, nie będąc ani posępnym jak mieszkaniec wschodu, ani gadatliwym jak południowiec, umie gawędzić z wdziękiem, a słuchać z rozwagą, kto, wolny od zabójczej krwi zimnej lub zbytniej nerwowości usposobienia, posiada umiar zapału, dowcipu i poezyi, ten zawsze prawa swoje podyktuje światu!”

Czytaj więcej: Dawna sztuka rozmowy

Ostrokrzew to zimozielony krzew, rosnący na terenie Europy i Afryki. Sadzi się go jako roślinę ozdobną, a czasem wykorzystuje się jego lecznicze właściwości. Dawniej chętnie używano ostrokrzewu do tworzenia misternych rzeźb i inkrustacji. Gładkie, białe drewno w zręcznych dłoniach artysty zamieniało się np. w laski i bicze. Jednak jego najbardziej popularne zastosowanie, to ozdoba w okresie świąt Bożego Narodzenia. Dlaczego właśnie ostrokrzew? Dla chrześcijan, od czasów średniowiecza miał on szczególne znaczenie. W angielskiej kolędzie „Ostrokrzew i bluszcz”, rośliny są symbolami, bluszcz – Matki Bożej, a ostrokrzew - Jezusa. Ostre, zakończone kolcami liście, przypominające ciernie, stały się symbolem cierniowej korony, czerwone owoce to symbol kropli krwi Jezusa przelanej za nas, a kształt liści jest podobny do płomieni – które w tym przypadku symbolizują Boską miłość do ludzi. Dodatkowo ostrokrzewy zimą zachowuje liście i owoce, jest to cecha, która z pewnością miała wpływ na to, że zaczęto używać go do dekoracji. 

Czytaj więcej: Ostrokrzew

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem